Tıbbı Birimler
Uzmanlar, hastalık teşhislerini ve
"fayda-zarar ilişkisini gozeterek
belirlediği tedavilerini tum tıbbi
birilerde başarıyla"

Daha fazla bilgi..
Hekimler
Uzmanlar, bilimsel ve teknolojik
gelişmeleri yakından izleyen,
konusunda deneyimli ve
uzmanlaşmış hekimlerle

Daha fazla bilgi..

Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği

Wechsler Çocuklar için Zekâ Ölçeği(WÇZÖ-IV), 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay yaş aralığındaki çocuklara yönelik uygulanan bir zekâ testidir. Bireysel olarak uygulanır. Zekâ kavramını faktörler bazında ele alan ve zekayı 15 farklı alanda ölçen bir testtir. 10 temel, 5 yedek alt testi mevcuttur. WISC-R testinin 1980’li yıllarda gelişmiş olmasına karşılık WISC-4 oldukça yeni, Türkiye’deki norm çalışmaları 2013 yılında tamamlanmış ülkemizdeki en kapsamlı ve en güvenilir zekâ testidir.
WISC-4 testi sadece zeka aralığını ölçmekle kalmaz; Sözel Kavrama, Algısal Akıl Yürütme, Çalışma Belleği İşlemleme Hızı puanları elde edilerek çocuğun kendi yaş normları içerisindeki başarı düzeyi bilgisine ulaşarak çocuğun güçlü ve zayıf yanlarına dair bilgiler elde edilir.
KİMLER UYGULAYABİLİR?
Wisc-4, Sadece Türk Psikologlar Derneği Tarafından eğitimlerini tamamlamış psikologlar tarafından uygulanmaktadır. Uygulama bireysel olarak yapılır. Uygulanan zekâ testinin ardından aileye çocuğun hangi zekâ grubunda yer aldığını, hangi alanda güçlü, hangi alanda desteklenmesi gerektiğini içeren detaylı açıklamalar barındıran bir rapor verilmektedir.
SÜRESİ
Testin Süresi testi alan öğrencinin yapış hızına bağlı olarak 65 ile 115 dakika arasında değişmektedir.
TESTİ YAPTIRMAYA GELMEDEN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ŞEYLER NELERDİR
WISC-4 uygulaması yapılacak çocuğun, dinlenmiş, uykusunu almış, karnı tok olması önerilir. Ayrıca çocukta kaygı ve endişeye yol açacağı için çocuğa zekâ testine götürüldüğü söylenmemelidir. Çocuk; test, zekâ testi, sınav gibi terimleri duymamalıdır. Dikkatli yap, iyi dinle gibi kaygısını arttırıcı yönergeler verilmemelidir. Gerekli açıklamalar uygulama öncesinde uygulayıcı psikolog tarafından yapılır.

Yorumlar...

  1. Doktorunuza SorunTüm Hakları Saklıdır.| © 2011 Uzmanlar Tıp Merkezi